Címke: téli autógumi

Categories: Hírek

A téli gumi szavatossági ideje mindig legyen irányadó!

A téli gumi ellenőrzése

Ha téli gumi cserére kerül sor, akkor sem szabad felelőtlenül hirtelenjében feltetetnünk a téli gumit, ha nem látunk rajta semmifajta külső szövetsérülést, vagy más olyan problémát, mely aggodalomra adhat okot. A profilmélység ugyanis egy olyan dolog, amit csak úgy ránézésre nem lehet megállapítani, ám nem kevés dolog függ tőle téli gumi tekintetében.

A téli gumi TWI indikátora

Sokan nem tudják, de a téli gumin található egy úgynevezett TWI indikátor, mely gyakorlatilag egy picika gumicikkely, ami a barázdák mélyén található kitüremkedést jelzi, ehhez azonban eléggé nehéz beszúrni a teljes téli gumi állapotát. Ez az indikátor ugyanis azt jelzi, hogy melyik az az 1,6 milliméteres szint, amely szerint nem használható már az abroncs a jogszabály szerint, ám a gyakorlatban az ilyen téli gumi már jóval korábban megérett a cserére.

A pénzérmés téli gumi mérés megoldása

Manapság bárki vehet magának olyan mérőműszert, mely profilmélységre szakosodott, ám annak, aki kedveli a mezei megoldást, ajánljuk a pénzérmés mérést. A fontos az, hogy soha ne a szemünkre hagyatkozzunk csak, ha a téli gumi szavatossága a kérdés, ugyanis az könnyedén becsap minket, melyből súlyos baleset is származhat.

A téli gumi szavatossági idő ellenőrzése

A téli gumi felszerelése előtt nagyon fontos, hogy ellenőrizzük abroncsunk szavatossági idejét. Ezt egy úgynevezett DOT kódnál tudjuk megtalálni, amely azt fogja közölni velünk, hogy melyik évben gyártották a gumiabroncsot, mely számból kiszámolhatjuk, mennyi idős a kerekünk. 5-6 évnél idősebb abroncsokat már le kell cserélni, ha pedig 10 éves, vagy annál idősebb, akkor még akkor se használjuk, ha a profilmélysége azt sugallja nekünk!

48

Categories: Hírek

Ez a téli gumi kérdés minden évben felmerül, így mi most megválaszoljuk!

A téli gumi haszna

A téli gumi nem véletlenül lett kitalálva, hiszen kialakítása is már olyan, hogy nélkülözhetetlen legyen a használata. A téli abroncs mintázata ugyanis egészen más, ennek köszönhetően pedig segítik a kerekeket az öntisztulásban akkor, mikor hóban közlekedünk járművünkkel. Ezt az egész folyamatot úgy kell elképzelni, mintha karmok lennének a téli gumiabroncsainkon, melyek egyfajta karomként kapaszkodnak a hóba annak érdekében, hogy a tapadás maximális lehessen.

A téli gumi cseréje

Sokan szoktak úgy trükközni a téli gumi tekintetében, hogy csak 1-et, vagy 2-őt cseréltetnek le, mondván, hogy a maradék kettő helyett majd dolgoznak az újak. Nos, ez egy nagyon nagy hiba, ugyanis a téli gumi csere csak akkor ér valamit, ha mind a négy keréken végrehajtják, hiszen gondoljunk csak bele: ha csak egyik lábunkra veszünk fel túracipőt a túrázáshoz, akkor a másik lábunk mennyiben segít minket fel a hegy tetejére?

A drágább téli gumi a nyerő?

Erre a válasz nem lehet egyértelműen igen vagy nem, ugyanis rengeteg kóklerrel lehet találkozni az autógumi piacán is. Ha azonban egy biztos kereskedőt találtunk, akkor érdemesebb a minőségibb téli gumi mellett dönteni, hiszen nagy valószínűséggel a nevesebb abroncsok jobban bírják a strapát, valamint élettartalmuk is jóval hosszabb lesz.

Meddig kell a téli gumi?

Oldalamon én is emlegettem már azt a bizonyos 7 Celsius fokos szabályt, ám ez inkább irányadó, mintsem szabályszerű. AZ időjárás ugyanis jóval több annál, mint egy szám, így pontosan meghatározni sem lehet, mikor kell téli gumi cserében gondolkodnunk. Érdemes azonban már az őszi időszakban elkezdeni ezt a procedúrát, hiszen az őszi időjárás ugyanannyira képes szeszélyes lenni, mint a tavaszi: épp ezért húsvét után cseréljük csak le nyárira a gumijainkat, nehogy áprilisban megtréfáljon minket az időjárás egy kis tavaszi hóval!

32

Categories: Hírek

A téli gumi fontossága vitán felül áll, ám nem árt tisztában lenni azzal, milyen szabályok vonatkoznak rá.

1. A téli gumi 7-es szabálya

Az első egyik legfontosabb szabály téli gumi tekintetében, az az, hogyha 7 fok alá esik a hőmérséklet, akkor igenis itt az ideje megszabadulni a nyári gumiabroncsoktól, és átváltani téli gumira. A téli gumi az egyetlen ugyanis, ami hideg, csúszós időszakban is biztosítja a tapadást, valamint optimalizálni lehet vele az üzemanyag fogyasztást.

2. A téli gumi megfelelő tárolása

A csere idejének eljövetelével mindenképpen figyeljünk arra, hogy a téli gumi milyen helyen és körülmények között kerül tárolásra, ugyanis ezzel megnöveljük az élettartalmát, melynek köszönhetően pénzt is spórolunk. Védjük a lecserélt téli gumit az UV sugárzástól, a víztől és a hőtől, és ha módunkban áll, állványon tartsuk őket.

3. A téli gumi ellenőrzése

Miután hosszabb pihenőre küldtük a téli gumijainkat, és újra fel szeretnénk használni őket, érdemes ellenőriztetni mindegyiket, hogy nem sérültek-e meg, vagy nincs-e bármilyen hibájuk. Érdemes ilyenkor a téli gumi felületét végig simítani, hogy nincs-e rajta sérülés, befúródott tárgy, púposodás, vagy esetleg lyuk.

4. A téli gumi profilmélységének tesztelése

Ezen szabályról talán kevesen hallottak, ám nagyon nem árt, ha időközönként, főként a téli gumi cseréjének időszakában megmérjük, vagy szakemberek által megmérettjük a gumiabroncsaink profilmélységét. Ennek minimum 1,6 milliméteres mélységét egyrészt a törvény is előírja, másrészt pedig a méréssel megelőzhetőek az esetleges kicsúszások, melyek komoly balesethez vezetnek.

53

Categories: Hírek

Mit érdemes téli gumi kiválasztás előtt feltérképezni? Bemutatjuk cikkünkben:

A téli gumi kiválasztása

A téli gumi kiválasztása meglehetősen relatív, hiszen ahány autó és ahány autótulajdonos, annyi téli gumi lesz az, amire szükségük lehet. Épp ezért a téli gumiabroncs kínálat meglehetősen széles skálán mozog annak érdekében, hogy mindenki megtalálhassa a számára legtökéletesebb téli abroncsot.

A téli gumi teljesítő képessége

Fontos szempont téli gumi választásnál, hogy ne csak hóban tudjon helytállni az általunk választott abroncs. Az itthoni hideg hónapok ugyanis inkább ónos esőből és sok-sok jégből állnak, mintsem fokozott havazásból, így sokan akkor, mikor keskenyebb abroncsokat szerelnek fel, ezt nem veszik figyelembe, mellyel nem kis hibát követnek el. A hazai időjárás miatt a legjobban az számít, hogy vizes aszfalton hogyan tud teljesíteni a gumi, így mindenképp eszerint válasszuk ki a hideg hónapok közeledtével.

A téli gumi felhasználási körülményei

Hasonlóan fontos szempont téli gumi választásnál, hogy milyen körülmények között szeretnénk majd használni a téliesített autónkat? Ha ugyanis azt rövid távon és fokozottabb tempóban fogjuk megtenni, főként csak városi terepen, akkor nem szükséges prémium téli gumi választása autónkra. Akkor viszont, ha gyakran megyünk terepre vagy hosszabb utakra, akár autópályán is, ajánlatos a magasabb minőségű téli gumi felszereltetése autónkra.

Téli gumi választás autónkhoz mérten

Szintén nagyon fontos téli gumi kiválasztása előtt, hogy tudjuk, milyen tulajdonságokkal rendelkezik a járművünk. Nem mindegy ugyanis téli gumi választás szempontjából, hogy autónknak milyen a teljesítménye, hiszen például, ha prémium autónk van, és ahhoz egy gyengébb minőségű, nem prémium kategóriás abroncsot választunk, az meglehetősen hamar el fog használódni, mely sem az autónak, sem a pénztárcánknak nem a legjobb!

104

Categories: Hírek

A teszt 7 olyan gumiabroncsot mutat be, amelyek enyhe korlátozásokkal, de ajánlhatók. Náluk az abroncsok erősségeit és (enyhe) gyengeségeit figyelembe kell venni és a személyes vezetési profilnak és a használati feltételeknek megfelelően értékelni.

Categories: Hírek

A téli gumi az a tárgy, melyet sokan a végletekig szeretnénk kihasználni, ám ez nem feltétlenül a legjobb döntés.

A téli gumi szavatossága

Mikor téli gumi cserére kerül a sor jogosan merül fel sokakban a kérdés, hogy vajon biztonságos-e használnom a múlt évi gumiabroncsaimat? A kérdés teljesen jogos, hiszen nem igazán áll rendelkezésre semmifajta információ arról, hogy a téli gumi mégis hány évig bírja, valamint, hogy hány év után válik kötelezővé a cseréje. Mi ezen kételyek eloszlatásában segítünk a következő pontokban.

Mitől lesz túlkoros a téli gumi?

Sajnos téli gumi tekintetében nem találkozunk szavatossági idővel, pedig nagyban megkönnyítené a dolgainkat, ha így lenne. A téli gumi élettartalma sok mindentől függ, ilyen szempont például az anyaga, a gyár, ahol készítették, valamint függ a profiloktól és a keverékektől, illetve az összetételétől is. Mindezek mellett pedig az is nagy hatással van szavatosságára, hogy milyen mintázattal van ellátva.

A téli gumi élettartalmának befolyásoló tényezői

Ami még egyértelműen közrejátszik a téli gumi elöregedésében, az a használata. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen felnire lett felrakva a téli gumi, mely gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy márkás autóra, ha olcsó téli gumi kerül, akkor az eléggé hamar el fog kopni, és használhatatlan lesz. Ebből az is következik, hogy az autó teljesítménye is nagyban befolyásolja a téli gumi szavatosságának hosszát, így mindig körültekintően, az autónkhoz megfelelően válasszunk téli gumit még akkor is, ha a drágábbikat is kell megvennünk. Hosszútávon ugyanis jóval olcsóbban jövünk majd így ki!

A téli gumi élettartalmának növelése

A téli gumi élettartalma nagyban növelhető akkor, ha havonta ellenőrizzük például gumiabroncsainkban a nyomást, hiszen, ha az túl kicsi, akkor a gumi jóval gyorsabban fog kopni. Fontos még az is, hogy a nyári időszakban a gumiabroncsnak megfelelő helyen legyen tárolva a téli gumi, mert az élettartamot ez is nagyban növelheti. Azt viszont ígyis-úgyis érdemes tudnunk, hogy egy téli gumi élettartalma nagyjából 5 vagy maximum 6 év, szóval mindig eszerint kalkuláljunk, a sok fent felsorolt szempontok figyelembevétele mellett! 

962

Categories: Hírek

Cikkünkben segítünk a téli gumi kiválasztásában!

Miért kell egyáltalán téli gumi?

Tudjuk, hogy a téli gumi kicserélését a legtöbben egy hálátlan és bosszantó őszi feladatnak gondolják, ám ez a folyamat sokkal fontosabb, mint jópáran gondolnák. A téli gumi kialakítása ugyanis teljesen más, mely megnyilvánul tapadásában is, valamint keménységében és barázdáiban egyaránt. Ezek összessége pedig azt szolgálja, hogy a felfagyott, vagy akár havas úton balesetmentesen tudjon közlekedni mindenki!

Téli gumi, a helyhez igazítva

Sokan úgy vannak vele, hogy azért nem váltanak téli gumira, mert megfelelő vezetéstechnikával és körültekintő óvatossággal majd ellensúlyozni tudják a jeges úton megcsúszó autó által okozta baleseteket. Nos, bár igazuk lenne, ám sajnos a gyakorlat nem ezt mutatja. Érdemes tudni, hogy a közhiedelemmel ellentétben a téli gumi ára nem a csillagos egekben van, ha pedig olyan kategóriát választunk, mely olcsóbb, hiszen csak a városban szeretnénk használni, akkor pedig garantáltan évekig jó lesz még az általunk vásárolt téli gumi!

Téli gumi, teljesítményhez igazítva

A téli gumi tartóssága érdekében meg kell ismernünk az autó felépítését, és ennek megfelelően kell kiválasztani a gumiabroncsot. Prémium autó tekintetében sanszos, hogy egy drágább példányra lesz szükségünk, ám ebben az esetben nem is szabad az olcsóbb megoldást választani. Vegyük figyelembe életmódunkat, hogy milyen sebességgel vezetünk, és mekkora utakra szoktunk menni, oda is milyen gyakran, és mindezek fényébe válasszuk ki a tökéletes téli gumi fajtát autónk számára!

A használt téli gumi veszélye

Sokan szoktak azzal trükközni, hogy használt téli gumi vásárlása mellett döntenek a spórolás jegyében. Nos, ezzel gyakorlatilag orosz rulettet játszanak, melyre feltették a saját és mások testi épségének biztonságát is. A gumi tapadása ugyanis már egy kis kopástól is romlani kezd, az pedig biztos, hogy nem teljesen ugyan olyan igényű és használatú autótól vettük a használt gumit, mint amilyen a mienk! Márpedig ha ez így van, akkor egy teljesen más haladást, működést biztosítunk autónknak, mint amit megszokott ő is, valamint a sofőr is, ez pedig balesetveszélyes!

28

Categories: Hírek

Mikor érdemes megejteni ősszel a téli gumi kicserlését? Megválaszoljuk a kérdést:

A téli gumi esedékessége

Az indiánnyár még javában tombol, ám mindannyian tudjuk, hogy az őszi időjárás mennyire kiszámíthatatlan tud lenni! Épp ezért nem szabad utolsó pillanatra hagyni a téli gumi kicserélését, ugyanis a hideg idő inkább előbb, mint utóbb, de biztosan be fog köszönhetni nemsokára! Márpedig a téli gumicsere akkor válik esedékessé, mikor az átlaghőmérséklet 7 Celsius fok alá csökken: ez pedig nemsokára elkerülhetetlen lesz.

Ha 7 fok, akkor téli gumi: miért?

A fent szám teljesen indokolatlannak tűnhet, hiszen jogosan merül fel a kérdés, hogy miért nem 9 vagy éppen 5 fok az a bizonyos lélektani határ, mikor a téli gumi kicserélés esedékessé válik? Nos, természetesen ez a bizonyos 7-es nem hasra ütés szerűen lett kitalálva, ám az is tény, hogy tökéletes értéket nem tudunk meghatározni. A lényeg ebben az esetben az, hogy 7 fok alatt már reggel biztosan számíthatunk talajmenti fagyokra, ködre, és az útburkolatra fagyott párára: ez a 7-es épp ezért lett irányadó.

A téli gumi mintázata

A téli gumi kicserélésére nem pusztán azért van szükség, mert a műhelyek szeretnek felesleges dolgokért pénzt kérni: ellenkezőleg. A téli gumi nem túlzás, hogy életet ment, hiszen alapvetően mintázata teljesen máshogy van kialakítva, mint a nyári gumié. Tagoltabb profilja ugyanis hozzásegíti a járművet, hogy a latyakot jobban elvezesse, valamint növeli a jármű kapaszkodó képességét is, mely tulajdonság meglehetősen jól jön a csúszós, havas utakon.

A téli gumi anyaga

A mintázat mellett a téli gumi nem csak azért más, mint a nyári, mert a mintázata eltér, hanem anyagában is nagy a különbség. A fagyos utakon ugyanis a rugalmasságát alacsony hőmérsékleten is megtartó, lágyabb gumikeverék az előnyös, mely a hideg ellenére sem keményedik be úgy, mint a nyári gumi. A hideg időben történő megkeményedése esetén ugyanis a gumi veszít tapadásából és rugalmasságából, mely szó szerint életveszélyes a téli utakon.

20